Ekmek Tarihi

Yazının devamı için imlecinizi aşağı doğru kaydırın.

Ekmek Tarihi

Ekmeğin tarihi medeniyetlerin tarihi kadar eskidir. Ekmek İnsanoğlunun bilinen en eski önemli maddesidir. Genel kabule göre, ilk insanlar su ile ıslatılmış ve kendi haline bırakılmış buğday kırmasında gözeneklerin meydana geldiğini görmüşler ve gözenekli kütleyi sıcak taşlar üzerinde pişirdikleri zaman tad ve lezzetinin iyi olduğunu anlamışlarıdır. İnsanlık aleminin en ortak tüketiminin ekmek olduğu çağlarası yolculuğuna ve günümüzdeki tüketimine bakıldığında görülecektir. Ekmeğin tarihi nedeyse insanlığın ilk tarım toplumlarını oluşturduğu zamanlara kadar gider.

Cilalı Taş Devrinde, Kestane, Meşe Palamudu gibi bazı bitkisel ürünlerin ezilip suyla karıştırıldıktan sonra elde edilen hamurun kızgın taşlar üzerinde ya da kül içerisinde pişirilerek yendiği de bilinmektedir.

M.Ö. 30.yy. civarında Orta Doğu’da pide şeklindeki yassı hamurların, bir önceki günden kalma fermante olmuş başka bir hamurun maya olarak kullanılmasıyla kabartıldığı da bilinmektedir.

Hamura şekil verme fikrine ise ilk olarak Mısırda rastlıyoruz, Asurlularda benzer yöntemlerle yaptıkları hamurları sıcak çömlek kaplara koyarak toprağın altına gömerlermiş. Gerçek bir sanat haline Eski Yunanlılar zamanında gelmiş ve ekmek fırınını keşfederek br devrim gerçekleştirmişlerdir. Yunanlılar ilk ekmek dükkanının sahibi olmuşlar ve böylece günümüzdeki fırın ve pastanelerin temeli bundan 3000 yıl önde atılmıştır.

Mikoorganizmaların ve mayanın aktif olarak bilinmesinden (19.yy) sonra ekmek üretimi sanayi dalı haline gelmiştir. Yeryüzünde en fazla ekmek tüketen toplumların başında Türkiye gelmektedir. Yurdumuzda yaygın olarak buğday unundan ve mayalanmış hamurdan üretilen ekmek tüketilmektedir.
(Kaynak: Türkiye Ekmek Sanayi İşverenler Sendikası)

Loading